Historické techniky tisku

Úvod 
/
 Historické techniky tisku
Ve světě plném mobilů a focení všeho a všude je tato stará metoda ,,výroby" fotografií něco jako uvědomění si historie. Pro mě také, se vší pokorou, ocenění umění a píle starých mistrů, ale i současníků, kteří se touto tvorbou v dnešní době zabývají.

Co si pod tímto pojmem vůbec představit?
Mě k tomu přivedl Robert Vano.
https://www.robertvano.com/
V jeho, vždy poutavém a srdečném vyprávění s množstvím diskusí, jsem se mimo jiné dověděl o nutnosti použití starých ušlechtilých tisků pro možnost vystavovat ve světoznámých galeriích.

Je to dáno tím, a to vidím jako nejdůležitější vlastnost takovýchto fotografií, že ač jsou některé metody již téměř 250 let staré, nebyly dodnes překonané, co se týče vyblednutí, či stárnutí, chcete-li.
Je to poměrně pracný ruční proces, u kterého je výsledek vždy originál, kde ale odměnou je defacto obraz, ze kterého budete mít jistě radost nejen vy, ale i další generace.

Zde je asi na místě uvést jeden důležitý fakt.
Pro výrobu takovéto fotografie lze, ano lze, použít i vaše fotografie, které jste sami vyfotili. Podmínkou je jen možnost vytvoření dobrého negativu pro další použití. Ano, stačí fotografii poslat a následně se domluvíme, ano lze, nebo ne, nelze. 
Ujišťuji vás, že v 90 % bude následovat kladná odpověď.
 Van Dyke: "Tato metoda přímého kopírování je známa již od roku 1842 a využívá citran železitoamonný a stříbro pro zcitlivění ručního papíru vyrobeného ze 100 % bavlny."

Platinotisk

A konečně královna historických technik.

Techniku platinotypie rozvinul William Willis a v letech 1873, 1878, 1880 ji patentoval. Ale už na počátku 30 let 19. století zkoumali citlivost platinových solí Němci Ferdinand Gehlen, Johann Wolfgang Dobereiner a Angličan Sir John Hersche. V platině provádělo své tisky mnoho světových fotografů – Imogen Cunningham, IrvingPenn, Edward Steichen, Alfred Stieglitz, Paul Strand, Edward Weston. U nás to byli V.J. Bufka, J. Langhans, F. Drtikol. Dodnes je platinotypie ceněná pro svojí extrémní stálost a dokonce jsou do ní převáděna hodnotná díla, která mají být zachována pro budoucí generace“.

Platinotypii si pro svá díla vybírá mnoho umělců, pro její ušlechtilost a trvanlivost výsledných fotografií. 

V Česku dnes asi mediálně nejznámější umělec Robert Vano, který byl a je mým velkým učitelem a rádcem.
Existuje více metod a technik, ale mne zaujaly tyto výše zmíněné.
V budoucnu bych rád pokračoval v učení se zkušeným odborníkem v této oblasti, Ivanem Neherou
http://www.nfoto.cz/o-mne.html 
 a rozšířil tak nabídku o olejotisk.

Jan Horák

FOTOGRAF
Darujte vzpomínky
Nabízím možnost zakoupení dárkového poukazu v libovolné hodnotě, pro zakoupení mně neváhejte kontaktovat
Darujte vzpomínky
Nabízím možnost zakoupení dárkového poukazu v libovolné hodnotě, pro zakoupení mě neváhejte kontaktovat
Jan Horák
FOTOGRAF
© 2024 Jan Horák | Vyrobilo studio
Zásady ochrany osobních údajů